W LWR został wdrożony i jest utrzymywany system zarządzania zgodny z międzynarodową normą PN-EN ISO/IEC 17025:2005. Potwierdzeniem kompetencji technicznych Laboratorium jako laboratorium wzorcującego jest certyfikat akredytacji przyznany przez Polskie Centrum Akredytacji w grudniu 2008 r. Akredytacja obejmuje swoim zakresem wzorcowanie aktywności roztworów promieniotwórczych za pomocą układów Państwowego Wzorca J. M. A. P. R. i układów do względnych pomiarów aktywności oraz wzorcowanie stałych źródeł promieniotwórczych. Objęcie zakresem akredytacji także wzorcowania mierników aktywności z komorami jonizacyjnymi, które są wykorzystywane głównie w zakładach medycyny nuklearnej, czyni z LWR jedyne laboratorium wzorcujące w kraju, które spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz. U. 2011, nr 51, poz. 265) w zakresie specjalistycznych testów mierników aktywności. Zakres akredytacji obejmuje również dziedzinę powierzchniowej emisji promieniowania i wzorcowanie źródeł powierzchniowych, wykorzystywanych przez użytkowników mierników skażeń powierzchni.
Laboratorium Wzorców Radioaktywności jako akredytowane laboratorium wzorcujące (numer akredytacji AP 120) oferuje usługi w zakresie:
Poza zakresem akredytacji LWR świadczy usługi:
Kluczowe etapy w procedurze zamawiania produktów i usług LWR przedstawiają się następująco:
Zamówienia prosimy kierować do: Narodowe Centrum Badań Jądrowych |
lub bezpośrednio do Laboratorium: Narodowe Centrum Badań Jądrowych |
W przypadku większości zamówień czas realizacji wynosi 6 tygodni od przyjęcia zamówienia klienta. Czas ten może ulec wydłużeniu w zależności od dostępności określonych izotopów.
Właściwości wzorców mogą z czasem ulec pogorszeniu ze względu na szereg zjawisk fizyko-chemicznych. Przy użytkowaniu źródła zgodnie z przeznaczeniem i nie narażaniu go na uszkodzenia mechaniczne Laboratorium gwarantuje okres przydatności źródła do użytku w czasie dwa razy dłuższym od okresu półrozpadu dla radionuklidów krótkożyciowych (T½ < 1 rok) oraz w okresie 2 lat dla pozostałych radionuklidów.
UWAGA: Powyższe stwierdzenie nie neguje w wielu przypadkach znacznie dłuższego okresu przydatności wzorców. Po upływie wspomnianego wyżej okresu zaleca się przeprowadzenie ponownego wzorcowania źródła.
Wszystkie wzorce dostarczane są wraz ze świadectwem wzorcowania zawierającym dokładne informacje na temat wykorzystanej metody wzorcowania, zanieczyszczeń radionuklidowych (kiedy to stosowne) i niepewności pomiarowej. Na świadectwie znajdują się:
UWAGA: W przypadku zlecenia ponownego wzorcowania (rekalibracji) źródła wymagane jest dołączenie oryginalnego świadectwa wzorcowania.