
SECURE - zapewnienie dostępności izotopów promieniotwórczych do celów medycznych i trwałości ich dostaw na potrzeby lecznictwa w Europie

Celem projektu SECURE jest zapewnienie dostępności izotopów promieniotwórczych do celów medycznych – tak, aby zapewnić trwałość ich dostaw zabezpieczających potrzeby lecznictwa w Europie. Projekt skupia się na poszukiwaniu rozwiązań w zakresie projektowania tarcz do napromieniania oraz metod wytwarzania izotopów medycznych obecnie stosowanych, jak i nowych izotopów do terapii izotopowej i diagnostyki. Wytypowano szereg izotopów m.in. Cu-64, Ag-111, Tb-161, Lu-177, Re-188, Au-199, Pb-212 i Ac-225, które są niezbędne, aby z powodzeniem wdrażane były procedury medycyny nuklearnej. Jednocześnie zidentyfikowano zagadnienia badawcze stanowiące główne przeszkody na drodze do zapewnienia ich dostępności w dalszych latach.
Główne cele projektu obejmują:
- usunięcie krytycznych barier na drodze do wytwarzania wybranych emiterów promieniowania α i β–, które obecnie ograniczają ich pełną dostępność,
- opracowanie wytycznych i zaleceń, które umożliwią badania w kierunku zidentyfikowania pełnego potencjału klinicznego jaki niesie ze sobą stosowanie promieniowania cząsteczkowego α i β– w leczeniu oraz jego bezpieczne stosowanie.
- wykazanie, że możliwe jest zwiększenie skali oraz powtarzalności i systematyczności procesów wytwarzania izotopów do celów medycznych na podstawie zebranych doświadczeń.



Rad-223 jest obecnie jedynym radiofarmaceutykiem, który uzyskał dopuszczenie do obrotu ze wskazaniem do terapii u chorych z rakiem prostaty. Otworzyło to drogę do szerszego stosowania emiterów promieniowania α, takich jak Ac-225 czy Bi-213. Rosnące zapotrzebowanie medycyny nuklearnej na nowe emitery promieniowania α i β– wymaga nowego spojrzenia na dotychczas stosowane metody wytwarzania oraz na zasoby materiałów tarczowych oraz radionuklidów macierzystych.



















Termin realizacji projektu:
Źródło dofinansowania:
Program Horyzont Europa
Dotacja dla OR POLATOM (NCBJ):
3 630 425,50 EURO
Rola OR POLATOM (NCBJ) w projekcie:
Koordynator
Kierownik projektu:
prof. dr inż. Renata Mikołajczak
Oficjalna strona projektu: