AlphaMet - Metrologia dla nowych ukierunkowanych terapii alfa
Ukierunkowana terapia alfa (TAT) jest szybko rozwijającą się metodą leczenia nowotworów, w ramach której radiofarmaceutyki emitujące cząstki alfa są selektywnie wykorzystywane do napromieniania nowotworów, przy minimalizacji napromieniania zdrowych tkanek. Obecnie tylko 223RaCl2 został zatwierdzony do stosowania w terapii TAT. Sukces jego zastosowania zaowocował bezprecedensowym poziomem zainteresowania i inwestowania w inne α-emitery możliwe do zastosowania w terapii TAT do leczenia różnych nowotworów.
Cząstki α, charakteryzujące się krótkim zasięgiem penetracji i wysokim liniowym przenoszeniem energii, mogą powodować więcej uszkodzeń DNA niż cząstki β. Terapia TAT w badaniach klinicznych wykazuje obiecującą skuteczność i zwiększoną przeżywalność nawet u pacjentów, którzy nie reagują na analogi emitujące beta.
Jednakże istnieje kilka niespełnionych i specyficznych wyzwań związanych z pomiarami takich jak: brak zwalidowanych pierwotnych (wtórnych) wzorców aktywności, zależny od czasu wzrost ilości pochodnych rozpadu, niski poziom dostarczanej aktywności oraz słaba ocena jej wielkości i pochłoniętych dawek in vivo. Stanowią one barierę uniemożliwiającą bezpieczne i zoptymalizowane wdrażanie nowych ukierunkowanych terapii alfa.
Najlepsze podejście do dostarczania TAT jest nadal przedmiotem dyskusji i nie są dostępne przewodniki dobrej praktyki. Stosowane leczenie nie jest oparte na dozymetrii. Dokładność, odtwarzalność i niepewności w dostarczaniu TAT są obecnie nieznane, a niedawny raport ICRU 96 podkreśla potrzebę zajęcia się brakiem spójności i standaryzacji/harmonizacji.
Realizowany projekt AlphaMet, który skupia ekspertów z krajowych instytutów metrologicznych, szpitali, środowisk akademickich i przemysłu, zapewni metrologię niezbędną do uzyskania pełnej spójności terapii TAT przed jej powszechnym rutynowym przyjęciem.
Laboratorium Wzorców Radioaktywności w NCBJ OR POLATOM jest zaangażowane w realizację zadania 1.1 w pakiecie WP1. Zadanie dotyczy opracowania nowych pierwotnych wzorców aktywności i poprawy dokładności danych jądrowych (emisje α i γ, półokresy rozpadu) α-emiterów do obrazowania i dozymetrii. Zadanie ma na celu standaryzację 225Ac w celu poprawy spójności metrologicznej w badaniach przedklinicznych i klinicznych. Pomiędzy NMI/DI uczestniczącymi w projekcie zostanie zorganizowane wzajemne porównanie pomiarów aktywności 225Ac. Wzorce aktywności zostaną dostarczone do ośrodków przedklinicznych i szpitali zaangażowanych w realizację projektu. Wykonane zostaną także nowe pomiary danych jądrowych w celu udoskonalenia obliczeń dozymetrycznych.
Termin realizacji projektu:
Źródło dofinansowania:
Kwota dofinansowania:
1 887 356,25 EUR
Dotacja dla OR POLATOM (NCBJ):
100 000 EUR
Uczestnicy:
Projekt realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą następujące jednostki:
CMI (Cesky Metrologicky Institut) Czechy
CEA (Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives) Francja
CIEMAT (Centro deinvestigaciones energeticas medioambientales y tecnologicas) Hiszpania
ENEA (Agenzia Nazionale per le nuove tecnologie l’energia e lo sviluppo economico sostenibile) Włochy
NCBJ (Narodowe Centrum Badań Jądrowych) Polska
SCK CEN (Studiecentrum vor Kerneenergie / Centre d’Etude do l’Energie Nucléaire) Belgia
BfS (Bundesamt für Strahlenschutz) Niemcy
KU Leuven (Katholieke Universität München) Belgia
KUM (Klinikum der Universität München) Niemcy
OSA (Servicio Vasco de Salud Osakidetza) Hiszpania
UGOT (Göteborgs Universitet) Szwecja
UKW (Universitätsklinikum Würzburg – Klinikum der bayerischen Julius – Maximilians – Universität) Niemcy
ARRONAX (Groupement Internet Public ARRONAX) Francja
BB (Asociación Instituto de Investigación Sanitaria Biobizkaia) Hiszpania
CHUV (Centre hospitalier universitaire vaudois) Szwajcaria
NPL (NPL Management Limited) Wielka Brytania
RSFT (Royal Surrey County Hospital NHS Foundation Trust) Wielka Brytania
Kierownik projektu OR POLATOM:
dr hab. Ryszard Broda