POLATOM z patentem

Gratulacje dla naszego zespołu R&D POLATOM! Otrzymaliśmy patent US 11 426 395 B2 na zestaw PSMA-T4 do znakowania 99mTc.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Rak prostaty jest drugim co do częstości nowotworem u mężczyzn w Polsce i na świecie. Wskaźniki zachorowalności ciągle rosną, a dane szacunkowe mówią, że w najbliższych latach będzie to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Wraz z wprowadzeniem obrazowania molekularnego o wysokiej czułości po podaniu znakowanego radioaktywnie antygenu błonowego prostaty (PSMA), możliwe stało się uzyskanie wczesnych informacji funkcjonalnych dotyczących rozwoju choroby i wykrywania nawrotów. Obecnie w diagnostyce raka gruczołu krokowego stosowany jest szereg różnych radiofarmaceutyków: [18F/11C] — cholina, 11C-octany, [18F]F-fluciclovine (FACBC), pochodne testosteronu, [18F]FCl ale największe znaczenie odgrywa antygen błonowy PSMA (prostate-specific membrane antigen), którego ekspresja na komórkach nowotworowych raka stercza jest znacznie zwiększona.
W ciągu ostatniej dekady badania radiofarmaceutyczne i radiochemiczne skierowane były na opracowanie mało cząsteczkowych ligandów lub inhibitorów wiązania będących analogami do PSMA. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie zespół badawczy POLATOM w składzie: Arkadiusz Sikora, Michał Maurin, Antoni Jaroń, Justyna Pijarowska-Kruszyna, Monika Wyczółkowska, Barbara Janota, Marcin Radzik, Piotr Garnuszek, Urszula Karczmarczyk opracował znacznik [99mTc]Tc-PSMA-T4 charakteryzujący się wysoką swoistością, dobrym lokowaniem w guzach oraz optymalną farmakokinetyką w tkankach zdrowych.
Wyniki licznych badań pokazują, że nowy znacznik [99mTc]Tc-PSMA-T4 który w łatwy sposób można otrzymać poprzez radioznakowanie zestawu wykazuje wysoką czułość i swoistość, duży potencjał diagnostyczny, a także może znaleźć szerokie zastosowanie w klinice.
Gratulacje!